Óbuda-Békásmegyer hivatalos turisztikai oldala

Kő kövön - földtörténeti séta a Róka-hegy sziklaudvaraiban

A Róka-hegy kőfejtőjének hatalmas udvaraiban impozáns sziklafalak tárják elénk a földtörténet epizódjait. Ha valaki kevésbé mélyedne el a bonyolult geológiai folyamatokban, annak jó hír, hogy a változatos formavilágú sziklakatlanok tetejéről nagyszerű panoráma nyílik Budapestre, és a roppant meredélyek a laikus szem számára is látványosak. Csillaghegy felé nézve a város számos pontjáról egy világos sáv látszik a házak fölött. A Róka-hegy kőfejtőjének üledékes kőzetek felépítette sziklafalai négy bányaudvart kerítenek körbe. A sajátos hangulatú katlanok három különböző szinten helyezkednek el, így érdekes, sziklaletörésekkel és éles szegélyekkel tagolt, impozáns kőzetformációkban gazdag területen sétálhat az, aki felkeresi a bánya maradványát. A ma természetvédelmi oltalom alatt álló területen gyakori látvány a falakon fölfelé igyekvő sziklamászó és a peremeken épített kerítések mögül nézelődő kiránduló egyaránt. Budapest legnagyobb kőfejtőjét egyesek szerint a rómaiak nyitották, de a térképi ábrázolások csak a 19. század végétől jelölik. Az ezredforduló előtt még kőszállító kisvasút is összekötötte a Duna partjával, ennek sínjeit a II. világháború tönkretette, ma a sziklaszegélyek drótköteles korlátjainak oszlopaiban láthatjuk darabjait.

A falak és a sziklaszélig érő erdők helyenként teljesen körülzárnak minket, máshonnan pedig nagyszerű a kilátás a fővárosra és a Hármashatár-hegyre, de a sík város szövetét áttörő Gellért-hegy röge is egyből felismerhető. A séta a táv rövidsége ellenére elhúzódhat, mert a látkép geológiai látványelemekben annyira gazdag, a formakincs pedig oly mértékben mozgalmas, hogy nem enged átrohanni.

A Róka-hegy szépségéért és geológiai értékeiért a sok millió évvel korábban itt hullámzó tenger és a tektonikus mozgások együtt felelősek: két szomszédos terület, egy sekély mészkőplatform és egy jóval mélyebb, süllyedő medence, valamint az azokat összekötő törmeléklejtő tárul fel előttünk. A kőfejtő tehát a földtörténet egyik szakaszának látványos múzeuma, közben pedig nagyszerű helyszíne a természetben töltött kikapcsolódásnak. Legfontosabb felépítő kőzetei a dachsteini mészkő, a szépvölgyi mészkő és a tardi agyag.

Rövid sétánk ezt a különleges díszletet barangolja be. Kilépve a házak közül meglátogatjuk az összes bányaudvar mélyét, és felkaptatunk a korlátokkal biztonságossá tett, nagyszerű panorámákat kínáló sziklaperemekre is. A védett területen tanösvény kanyarog végig, melynek tábláiról megismerkedhetünk a terület jellemzőivel.

Nehézség:

könnyű

Hossz:

3,4 km

Időtartam:

1:30 óra

Szint+:

124 m

Szint-:

125 m

További információ:

A túraajánlókat a Magyar Természetjáró Szövetség készítette, a túra részletes leírása és további információk itt olvashatók.

Gyűjtsd össze kedvenc óbudai helyeidet és küldd el saját e-mail címedre!